"Guru" światowych ortopedów - moderatorem sympozjum piekarskiej "urazówki"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Najnowsze trendy w ortopedii rekonstrukcyjnej - zwłaszcza zagadnienia alloplastyki powierzchniowej stawu biodrowego  były tematem europejskiego sympozjum zorganizowanego przez zespół lekarzy naszego Szpitala we współpracy z firmą Smith&Nephew.

Liczne grono ortopedów z kraju i z zagranicy w ciągu dwóch dni (25-26 XI.2010r.) miało okazję poznać osiągnięcia jednego z najwybitniejszych światowych chirurgów narządu ruchu - Prof.dr med. Derek McMinn'a  z Wielkiej Brytanii - kierującego kliniką ortopedii w Birmingham. Nasz gość  po raz  pierwszy przybył do Polski, aby podzielić się swoim doświadczeniem i ogromną wiedzą. Jest on twórcą  pionierskiego systemu  alloplastyki powierzchniowej stawu biodrowego  nazywanego w literaturze światowej metodą BHR (Birmingham Hip Resurfacing), a także jego najnowszą ewolucją - metodą BMHR (Birmingham Mead Head Resection). Systemy te uzyskały najwyższą ocenę wśród ortopedów na świecie, a badania kliniczne jednoznacznie potwierdzają ich najwyższą jakość technologiczną.

W trakcie trwania sympozjum swoje doświadczenia dotyczące powyższych systemów zaprezentował także zespół Oddziału I - dr n.med. Bogdan Koczy, dr Michał Mielnik, dr Jacek Hermanson. Od roku 2007 do 2010 w naszym Szpitalu wykonano  344 operacje kapoplastyki stawu biodrowego systemów BHR i BMHR , z czego ponad 100  tylko w tym roku, co sprawia , że w Piekarach tego typu nowatorskich zabiegów wykonuje się najwięcej w całej Polsce.

W trakcie sympozjum prowadzone były warsztaty z prezentacją technik operacyjnych systemów alloplastyki - BMHR, BHR i NANOS.