- Home
- /
- O Szpitalu
O Szpitalu
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich jest placówką o charakterze monoprofilowym. Swoją działalność opiera na wieloletniej tradycji i doświadczeniu znakomitych specjalistów z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Włączenie w strukturę Szpitala Oddziałów Rehabilitacji zapewniło dostęp do wczesnej rehabilitacji pacjentom poddanym specjalistycznemu leczeniu zabiegowemu na oddziałach urazowo - ortopedycznych oraz zachowaniu im wskazanej ciągłości leczenia, tym samym umożliwiając sprawowanie nadzoru przez jednego lekarza w całym procesie leczenia z pełną odpowiedzialnością za jego poszczególne fazy.
Ponad 75 lat doświadczenia
Historia Szpitala
W 1946 roku władze województwa podjęły decyzję o założeniu szpitala, który miał pełnić funkcję ośrodka dla leczenia wypadków głównie w przemyśle górniczym i hutniczym, a także innych wypadków w budownictwie i transporcie. Wybrano do tego celu opuszczony, posiadający pomieszczenia dla 300 łóżek szpital wojskowy w Piekarach Śląskich. Budynek szpitala wymagał kapitalnego remontu i wyposażenia w niezbędny do działalności sprzęt. ZUS zobowiązał się do zaopatrzenia szpitala m.in. w łóżka, pościel, sprzęt gospodarczy oraz personel medyczny i pielęgniarski. Unitarian Service Comitae (USC) przeznaczyła dla szpitala sprzęt medyczny, lekarstwa, instrumentarium chirurgiczne, aparaturę RTG, nowoczesne (jak na tamte czasy) laboratorium i samochody do transportu.
Wiosna 1948 roku remont dobiegl konca. Zgodnie z wczeniejszymi postanowieniami dokonano przeprowadzki szpitala urazowego z Biskupic z całym personelem, chorymi i wyposażeniem. Dnia 3 marca 1948 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Instytutu Chirurgii Urazowej im. Tadeusza Kościuszki w Piekarach Śląskich, z udziałem wielu gości zarówno z kraju, jak również z zagranicy. Gościła tam również ekipa radiowa, transmitująca niektóre rozmowy i przemówienia. Już wkrótce szpital miał "pełne ręce roboty". Znaczna ilość napływających chorych (również spoza województwa) nie szła w parze z liczebnością personelu szpitala. z czasem jednak sytuacja kadrowa poprawiła się.
W czerwcu 1948 roku pojawił się tu dr Janusz Daab, obecny patron szpitala. w lipcu 1948 roku odbył się tu Międzynarodowy Zjazd Chirurgów, goszczący specjalistów z Ameryki, Czechosłowacji oraz wszystkich krajowych profesorów chirurgii, ortopedii i traumatologii wraz z asystentami. Zjazd ten był doskonałą reklamą dla szpitala. Już wkrótce zaczął napływać nowy, doskonały personel lekarski i pielęgniarski. w naszym szpitalu powstało pierwsze Towarzystwo Ortopedyczno-Urazowe na Śląsku. Do 1953 roku odbywały się tutaj wszystkie jego zebrania.Wielokrotnie organizowano również Dni Ortopedyczne, goszczące wiele krajowych i zagranicznych znakomitości. w 1950 roku szpital został podporządkowany Ministerstwu Zdrowia. Konsekwencją tego była zmiana nazwy z poprzedniej na Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich im. Tadeusza Kościuszki. Na przełomie lat 1955/56 działalność szpitala przerwały zaistniałe szkody górnicze. Ze względu na zagrażające niebezpieczeństwo, szpital został ewakuowany do okolicznych placówek. Przeprowadzono natychmiastowy remont z uwzględnieniem zabezpieczeń przed podobnymi wypadkami w przyszłości. W 1967 roku przyznano szpitalowi wyróżnienie w formie "Złotej odznaki Zasłużonemu w rozwoju województwa katowickiego".
W 1983 roku szpital powiększył się o nowy, trzypiętrowy pawilon z sześcioma salami operacyjnymi. Lata 90-te to okres przeprowadzania gruntownych remontów a także licznych sympozjów organizowanych przez Szpital. w 1999 roku w ramach ogólnopolskiej reformy służby zdrowia, szpital zostaje przeorganizowany i utrzymuje nową nazwę: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im dr Janusza Daaba.