PORADNIE
DIAGNOSTYKA
START
ODDZIAŁY
KONTAKT
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich dołączył do grona ośrodków pełniących ostre dyżury replantacyjne dla pacjentów z całej Polski.
Dotychczas w województwie śląskim żaden szpital nie pełnił dyżuru w trybie ogólnopolskiego dyżuru replantacyjnego dla dorosłych.
Pierwszy dyżur w Piekarach Śląskich pełniony był w październiku 2023r. Dyżur był spokojny.
29 listopada 2023 r. w trakcie pełnienia kolejnego dyżuru w okolicach godziny 13.00, przewodniczący Zespołu dr hab. n.med. Karol Szyluk otrzymał powiadomienie o wskazaniach do replantacji. Zakwalifikował Pacjenta. Pacjent był transportowany z Zielonej Góry karetką, bowiem niesprzyjające warunki atmosferyczne uniemożliwiły lot śmigłowca. Podróż trwała niespełna 5 godzin.
– Pacjent dotarł do nas naprawdę w ostatniej chwili. W ramach dyżuru przyjmowane są ściśle określone przypadki, po spełnieniu medycznych wymogów – mówi dr hab. n. med. Karol Szyluk.
– Niestety, nie zawsze replantacja jest możliwa. Gdy tkanki są zmiażdżone w dużym stopniu, nie da się przywrócić ich ciągłości. Także nie każda amputacja wymaga replantacji, która jest zabiegiem niezwykle skomplikowanym, wymagającym zespolenia kości, ścięgien, naczyń i nerwów. Przywieziony do piekarskiego szpitala mężczyzna był przytomny. W izbie przyjęć przygotowano pacjenta do długiej, trudnej operacji.
Palce zostały odcięte przez piłę, rana więc była brudna i poszarpana. Sytuacja wymuszała pośpiech, natomiast forma zabiegu – ogromne skupienie całego Zespołu. Po wielu godzinach na bloku operacyjnym Zespół zrealizował założenia.
Jeżeli przyszyte palce „przeżyją”, konieczna będzie ponowna operacja rekonstrukcyjna z użyciem przeszczepów odtwarzających ubytki kostne. Następnie pacjenta czeka dalsza, długotrwała rehabilitacja. Celem usprawniania jest przywrócenie jak najlepszej sprawności ręki. Dzięki temu postępowaniu większość pacjentów ma szansę na powrót do pracy, a w niektórych przypadkach do uprzednio wykonywanego zawodu. Od 2010r. z inicjatywy Zarządu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki działa serwis replantacyjny (SR). Każdego dnia jeden z dziesięciu ośrodków pełni dyżur replantacyjny, przyjmując z terenu całego kraju zgłoszenia dotyczące amputacji kończyn górnych. Te ośrodki mieszczą się w Trzebnicy, Poznaniu, Szczecinie, Krakowie, Gdańsku i Elblągu, Wrocławiu, Otwocku oraz Piekarach Śląskich.
Pacjenci zakwalifikowani do replantacji często wymagają transportu nawet na odległość kilkuset kilometrów. Tu niezastąpione jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu oceniane są przez specjalistę poprzez zdalny kontakt. Gdy pacjent zostaje zakwalifikowany do replantacji, natychmiast organizowany jest jego transport do dyżurującego ośrodka oraz zespół operacyjny.
O powodzeniu zabiegu decydują nie tylko umiejętności chirurga, ale też wiele innych czynników, na które nie ma on wpływu. Amputacja to poważny uraz, który może nawet zagrażać życiu. Priorytetem dla ratowników czy lekarzy, którzy jako pierwsi docierają do poszkodowanego, jest ratowanie życia. To, czy uda im się odpowiednio zabezpieczyć odciętą kończynę, także zależy od okoliczności. By pełnić ogólnopolski dyżur replantacyjny ośrodek musi spełniać ściśle określone wymagania dotyczące bazy i sprzętu, a przede wszystkim zatrudniać specjalistów o wysokich kwalifikacjach.
Od października tego roku w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich jest pełniony dyżur replantacyjny raz w miesiącu.
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich jest placówką o charakterze monoprofilowym. Swoją działalność opiera na wieloletniej tradycji i doświadczeniu znakomitych specjalistów z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Kontakt
© 2023 Samodzielny Publiczny Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. All Rights Reserved.
Projekt i realizacja InterAktywni Sp. z o.o.